De asemenea cunoscut ca si:Ralph Dale Earnhardt Jr.

Nascut in:Kannapolis, Carolina de Nord, SUA

Continuați să citiți mai jos

Recomandat pentru tine

Amy Reimann Danica Patrick Travis pastrana A. J. Foyt

Cine este Dale Earnhardt Jr.?

Ralph Dale Earnhardt Junior, mai cunoscut sub numele de Junior printre colegii săi, este șofer de mașină de curse și proprietar de echipă. Fiind născut probabil în cea mai cunoscută și respectată familie americană din circuitul de curse auto, el și-a fixat scopul încă din copilărie. A crescut urmărindu-l pe tatăl său, Dale Earnhardt, membru al sălii faimii NASCAR, în timp ce a reușit să schimbe industria sportivă americană NASCAR cu personalitatea sa enigmatică și abilitățile de conducere de neegalat. Succesul perpetuu al lui Dale Jr. în Daytona International Speedway i-a adus eticheta „pied piper of Daytona”. A câștigat numeroase alte premii de-a lungul carierei sale de succes. Dale Jr. a câștigat consecutiv premiul „cel mai popular șofer” în perioada 2003-16, de 14 ori în total, ceea ce îl deosebește rapid de aproape toți contemporanii săi, consolidându-și locul ca cel mai privit campion de curse de mașini active activ astăzi. Cu toate acestea, în ciuda câștigării mai multor competiții, el nu a devenit oficial campionul pe locul 1, iar cea mai mare parte a faimei sale provine încă din marea moștenire a tatălui său.Liste recomandate:

Liste recomandate:

Cei mai mari șoferi NASCAR din toate timpurile Dale Earnhardt Jr. Credit de imagine https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Earnhardt_Jr.-RSR_3.9.14.JPG
(Sgt. Tehn. Mike R. Smith, Biroul Gărzii Naționale (ELIBERAT) [Domeniul public]) Credit de imagine https://www.flickr.com/photos/bristolmotorspeedway/2821995815/in/photolist-KyVd8v-JCoAA1-GAWNP-xFrmt-qmKuw5-89yrAW-xFtDT-aeGfyJ-riErfd-WXgoV4XXXZXXXXXZXXZX g7riJr-s7EAZ-4pF1aw-GYrW3-g7rvky-g7r82K-g7rk52-g7rHPE-cf84hU-2jDkca-cf84Q9-qFhrDB-r5uxh8-jJJTXc-c3R8o-6idsYw-5int3mAT-6idsYw6EGM-27eGPeGM-5int3wg-ajPeG3w6 7NZomm-aeDnB4-b3mNJ8-d793eE-aeGdy1 -5hBy1H-b3mPk4-d7924d-3Pv697-aeDrCM
(vale) Anterior Următorul Copilăria și viața timpurie Dale Earnhardt Jr. s-a născut pe 10 octombrie 1974 în Kannapolis, Carolina de Nord, SUA din Dale Earnhardt Sr., care era la vârful carierei sale la acea vreme. Bunicul său, Robert Gee, s-a întâmplat să fie un producător de automobile NASCAR prolific. Sora sa, Kelley Earnhardt Miller și fratele vitreg, Kerry, sunt, de asemenea, implicați în același sport. Dale Jr. și-a admirat tatăl încă din copilărie și a fost fascinat de glamour și de adrenalina care vine cu curse de mașini. Își va forța tatăl să-l aducă la curse și la întoarcerea acasă; el a practicat pe kart-ul său în casa lui și, uneori, pe pista de curse. După ce părinții s-au despărțit, a trăit cu mama lui pentru o vreme, dar visul cursei de mașini l-a adus înapoi la tatăl său, care trăia până atunci cu a doua sa soție. De vreme ce tatăl era ocupat cu curse de cele mai multe ori, Ralph Jr. a fost crescut mai ales de mama sa vitregă. A lucrat la reprezentanța auto a tatălui său ca mecanic înainte de a intra oficial în circuitul profesional de curse auto și a dezvoltat dragostea pentru mașini schimbându-le uleiurile, întreținând și reparând mașinile. A continuat să obțină o diplomă în tehnologie auto la Mitchell Community College. Continuați să citiți mai jos Carieră Dale Earnhardt și-a început cariera de curse auto la vârsta de 17 ani, întrucât concura în Divizia Stock Street, în Parcul de bărci cu motor situat în Carolina de Nord, împreună cu tatăl său. A ales o mașină Monte Carlo din 1979 pentru prima sa cursă pe care a cumpărat-o din economiile sale, coproprietate de fratele său vitreg, Kerry Earnhardt. Pe măsură ce a împlinit 19 ani și a dobândit o experiență semnificativă în Street Stock Division de doi ani buni, a mers înainte și s-a alăturat Late Model Stock Car Division. A condus un Chevrolet nr.3 și a concurat pe mai multe piste scurte din Carolina de Nord și de Sud pentru a-și pregăti marile ligi. În 1998 și 1999, Dale a participat la NASCAR Busch Series și a obținut victorii consecutive în timp ce conducea cu normă întreagă pentru echipa tatălui său „Dale Earnhardt Inc”. Urmărind Seria Busch cu alte câteva turnee, în cele din urmă a ieșit în serie în Cupa Winston și alte câteva turnee în 2000 și, în cele din urmă, a câștigat două dintre ele și trei top 5. El a fost devastat de moartea prematură a tatălui său în 2001 și, pe măsură ce iadul emoțional a afectat-o, seria lui de victorii s-a prăbușit și a ajuns pe locul 43 într-o cursă organizată în Rockingham. Cu toate acestea, el a câștigat victoriile în Pepsi 400 și EA sports 500 în același an și a încheiat anul pe locul 8 al clasamentului sportiv general. În 2002-2004, Dale a avut destul de mult o rusă și a ajuns printre primii 10 în majoritatea turneelor, în timp ce a câștigat și câștigător în alte câteva turnee, cum ar fi cursele Tallageda, Phoenix Competition și Daytona 500. În aprilie 2002, a suferit o contuzie minoră în timpul cursei Fontana și nu a recunoscut asta până în septembrie acel an și la sfârșitul anotimpurilor 2003 și 2004, a ajuns să câștige consecutiv premiul pentru „cel mai popular pilot”. Performanțele sale incoerente au continuat pe parcursul anilor următori din cauza unor accidente minore care i-au împiedicat perspectiva de a obține clasamentul de top în acest sport. Accidentul său târziu de cursă în timpul Daytona 500 în 2007 l-a împins pe locul 32 în cursă și a ajuns pe locul doi în Pocono Raceway. Până la sfârșitul anului, a devenit un mândru beneficiar al premiului „NMPA Chez Most Popular Driver Award” pentru a cincea oară consecutiv. În 2008, Dale a șocat pe toată lumea anunțând că a părăsit compania începută de tatăl său și va concura pentru Hendrick Motorsports. El a citat motivul pentru care dorea să concureze pentru Sprint Cup Championship și personalul lipsit de lumină din Dale Earnhardt Inc. nu era suficient de bun pentru a oferi lui Dale un mediu bun pentru a participa și a câștiga turneul. Anul 2008 s-a dovedit a fi unul excelent pentru Dale, întrucât a ajuns să câștige Budweiser Shootout și Gatorade Duel la începutul sezonului și terminând pe locul doi în campionatul Energy AMP 500. Deși pentru cele mai multe curse, performanța sa a rămas neuniformă, cea mai mare parte a fost din cauza ghinionului și a eșecurilor de frână. Între 2008-2012 a concurat în 143 de curse fără nici o victorie notabilă pentru numele său și zvonurile cu privire la retragerea sa au continuat să apară. A ajuns să închidă criticii în timp ce a terminat primul în campionatul Sprint Cup. Continuă să citești mai jos În 2014, Dale a câștigat al doilea turneu Daytona 500 într-o cursă afectată de ploaie, provocând o întârziere de peste șase ore. De asemenea, a câștigat campionatul Pocono Raceway în acel an și a dovedit că mai are încă multe curse în el. Dale a concurat și a câștigat turneul Coke Zero 400 în 2015 într-o cursă obstrucționată de ploaie pe o pistă de restricție și în același an, a obținut o victorie mai târziu în acel an la Phoenix, care sa dovedit a fi ultima sa victorie până acum . În anul următor, a ajuns să câștige onoarea de a fi cel mai popular pilot NASCAR pentru a 14-a oară consecutiv, ceea ce reprezintă un record în sine. La 25 aprilie 2017, Dale a anunțat că se va retrage din cursele profesionale de mașini până la sfârșitul sezonului. Viața personală și moștenirea Dale Earnhardt Jr. și-a anunțat logodna cu iubita sa de multă vreme, Amy Reimann, pe 17 iunie 2015 și s-a căsătorit cu ea în noaptea de Anul Nou în acel an, după ce a câștigat recordul său de 14 victorii consecutive NASCAR Most Popular Driver Win. Earnhardt are un hobby rău, deoarece deține un cimitir de mașini distruse pe una dintre proprietățile sale din Carolina de Nord. El a spus odată că marea sa colecție include mașinile conduse de el care s-au prăbușit pe pista de curse în timpul curselor. În copilărie, Dale Earnhardt Jr. era un pasionat de fotbal și dorea să joace pentru Redskins, dar nu a fost niciodată considerat pentru același lucru. I s-a spus că nu a fost „liniștit” pentru asta. Trivia Numele său real se întâmplă să fie Ralph, numele bunicului său. El conducea la numărul 8, dar, după ce a părăsit compania tatălui său, Dale Earnhardt Inc., și-a schimbat numărul la 88. Este cunoscut printre prietenii săi cu porecla Micul E. Dale a apărut, de asemenea, într-o serie de videoclipuri muzicale cu unele dintre cele mai mari nume precum Cheryl Crow, Jay Z, Kid Rock și Nickelback. De-a lungul carierei sale, Dale a apărut în filme precum Nopțile Tallageda din 2006 și a găzduit o emisiune TV intitulată „Înapoi în zi”, unde a educat fanii cursei de mașini despre moștenirile mai multor campioni din anii 60 și 70. A fondat o companie de producție numită Hammerhead Production și a produs mai multe spectacole și a continuat să apară ca invitat la talk-show-uri și documentare. Dale are, de asemenea, propria sa linie de rame de ochelari la modă și s-a aventurat și în afacerea dealerilor auto, în parteneriat cu Rick Hendrick.