premii:Personalitatea sportivă a anului a BBC Overseas

Continuați să citiți mai jos

Recomandat pentru tine

Pat Rafter Mark Philippoussis Roy Emerson Mirka Federer

Cine este Rod Laver?

Rod Laver este un celebru jucător de tenis australian care și-a dovedit calitatea în repetate rânduri, atât în ​​epoca pre, cât și post-deschisă, în lumea tenisului. Acest sportiv a renunțat la școală pentru a putea urma o carieră în sportul său preferat, tenisul. Acest jucător de tenis celebru a fost antrenat de legendarul antrenor, Harry Hopman, iar primul s-a aventurat în turneul de amatori la vârsta de douăzeci și unu de ani. A arătat un talent și o dedicație imense, câștigând titluri prestigioase precum „Grand Slams”, „Australian Championships” și „Wimbledon”. Curând, și-a făcut drum pe scară și a ocupat poziția lumii nr. 2 de ceva timp. În cele din urmă, el a devenit nr. 1 jucător de tenis profesionist din lume. Odată introdusă „Era deschisă” în tenis, el a început să joace „Grand Slams” din „Wimbledon”, câștigând majoritatea meciurilor din primii ani. Curând a fost înscris în turnee precum „Liga Națională de Tenis” și „Campionatul Mondial de Tenis”. Până la 38 de ani, el redusese numărul de meciuri pe care le-a jucat. Acest spectaculos campion de tenis a primit onoarea de a fi indus în „Sala Famei” a trei asociații diferite. În ultimii ani, s-au vorbit despre posibilitatea ca el să fie numit cavaler în „Ordinul Australiei”. Pentru a afla mai multe despre viața și lucrările sale citiți mai departe Credit de imagine http://www.sportal.com.au/tennis/news/rod-laver-tomic-still-a-gun/1eer7vzg31nxr1jdjqztpvai4g Credit de imagine http://www.puntodebreak.com/2011/09/30/rod-laver-rompiendo-records Credit de imagine http://www.sportal.co.nz/tennis/news/review-lavers-class-shows-through-in-memoir/12mn2pvxszk7c1rqv9zu526zqqJucători de tenis australieni Leo Men Carieră În 1959, Rodney a concurat în finala de la „Wimbledon” și a ieșit triumfător la jocul de dublu mixt, unde a făcut echipă cu omologul său american Darlene Hard. Cu toate acestea, nu a putut câștiga finala de simplu, unde a fost învins de jucătorul peruvian, Alex Olmedo. În anul următor, a participat la „Campionatele Australiene”, câștigând meciul final de cinci seturi împotriva jucătorului australian Neale Fraser. În 1961, a participat la „Wimbledon” și a câștigat pentru prima dată titlul de simplu. În 1962, Laver a câștigat șaptesprezece meciuri de tenis, împreună cu patru turnee de Grand Slam. Această ispravă a fost realizată mai devreme de fostul jucător profesionist american, Donnie Budge. Cele mai memorabile dintre aceste turnee au fost Campionatele „Italiană”, „Franceză” și „Germană”. A câștigat „Campionatele Franceze” cu foarte multe dificultăți, împotriva australianului Roy Emerson. La „Wimbledon” și „Campionatele SUA”, în același an, a jucat excepțional de bine, pierzând foarte puține meciuri. În decembrie 1962, Rod a câștigat „Cupa Davis”, ca parte a echipei australiene. Acest lucru l-a stabilit ca jucător profesionist de tenis mondial, precum Lew Hoad, Pancho Gonzales, Ken Rosewall și Andrés Gimeno. Din 1963-70, acest jucător iscusit a fost victorios la 'U.S. Campionatele Pro Tenis în cinci ocazii. La începutul aceleiași perioade, el s-a impus ca nr. 2 jucători în lume. În 1964, Rodney a câștigat turnee precum „Campionatele de la Wembley”, unde l-a învins pe prietenul Rosewall și „SUA Pro”, învingându-l pe Pancho Gonzales. Anul următor, Laver a trecut la poziția nr. 1 în clasamentul mondial, după ce a văzut victoria la șaptesprezece campionate de tenis. În anul următor a câștigat șaisprezece campionate și, în 1967, a gustat din nou victoria, cu nouăsprezece victorii în turnee pe numele său. Aceste victorii au inclus „Campionatele Pro SUA”, „Wembley Pro”, „Wimbledon” și „French Pro”. În finala „Wimbledon”, a învins colegul australian Rosewall cu 6–2, 6–2, 12–10. Continuați să citiți mai jos În 1968, regula anterioară conform căreia un jucător profesionist de tenis nu putea concura la turneele de amatori, a fost ridicată și a început „Era deschisă”. Potrivit „Open Era”, tuturor jucătorilor li se va permite să participe la orice turneu la alegere, făcând astfel din tenis cariera lor deplină. În același an, a participat la meciurile „Grand Slam”, devenind prima persoană care a câștigat campionatul „Era deschisă” la „Wimbledon”. Rodney a câștigat un set direct împotriva jucătorului australian Tony Roche în finală. În 1968, a câștigat turnee prestigioase precum „Campionatele Profesionale din SUA”, disputate pe terenurile de iarbă și „Campionatele Franceze de Pro” pe terenurile de lut, punând astfel pe lume numărul nr. 1 loc. Anul următor, în 1969, Laver a jucat mai multe turnee, câștigând toate cele patru campionate de Grand Slam. De asemenea, a câștigat „South African Open”, „Philadelphia US Pro Indoor”, „US Professional Championships” și „Wembley British Indoor”. A fost astfel victorios în 106 meciuri din cele 132 pe care le-a jucat. În aceeași perioadă, Rod a semnat contracte cu turneele „National Tennis League” („NTL”) și „World Championship Tennis” („WCT”). Datorită acestui fapt, a participat la doar cinci campionate de „Grand Slam” în doi ani. În 1973, a câștigat mai multe campionate, inclusiv „Cupa Davis”. În anul următor, a câștigat doar șase campionate, iar clasamentul său mondial a scăzut pe locul 4. Trei ani mai târziu, a semnat un contract cu „World Team Tennis”, o ligă de tenis. Premii și realizări Din 1981-85, acest sportiv realizat a fost inclus în „International Tennis Hall of Fame” și „Sport Australia Hall of Fame”. Guvernul australian l-a numit „comoara vie” a țării și, în ultima vreme, a devenit parte a „Queensland Sport Hall of Fame”. Rod a fost numit „Membru al Ordinului Imperiului Britanic” și a fost felicitat cu „Medalia sportivă australiană”. Viața personală și moștenirea În 1966, acest celebru jucător de tenis s-a căsătorit cu Mary Shelby Peterson, o divorțată cu trei copii din căsnicia sa anterioară. La căsătoria care a avut loc în California au participat și alți jucători de tenis, printre care Ken Rosewall, Barry MacKay, Mal Anderson și Lew Hoad. Cuplul avea un fiu și locuia în diferite reședințe din California. Au fost aduse mai multe omagii acestui faimos jucător de tenis australian, inclusiv „Rod Laver Arena” din Melbourne Park, care îi poartă numele. În 2000, a apărut pe un timbru poștal emis de poșta din Australia, alături de colega sa, Margaret Court. Trivia Acest celebru jucător a câștigat porecla, „Rocket”, care i-a fost dată de antrenorul său de tenis.